Česky English

Do Jihlavy na pivo a víno

Máte radši pivo nebo víno? Ať už je odpověď jakákoli, vypravte se do Jihlavy. V tomto městě si totiž vychutnáte obojí.

Exkurze do pivovaru

Zajímá vás, jak se vyrábí pivo? Běžte na exkurzi do místního pivovaru, kdy navštívíte varnu, spilku, sklepy a pivo samozřejmě i ochutnáte. Po prohlídce určitě navštivte pivovarskou restauraci. Jen pro zajímavost: Pivovar Jihlava byl založen v roce 1860 a základ produkce tvoří jedenáctistupňový Ježek. Toto pivo získalo titul Jedenáctka roku a další ocenění.

Jak se stát sládkem?

Na dobré pivo a jídlo i na exkurzi zve také Radniční pivovar a restaurace v Jihlavě. Nabízejí tu i speciální zážitek. Můžete se stát na jeden den sládkem a pod dohledem odborníka si vyzkoušet, jak se vyrábí pivo.

Pivovarská naučná stezka

Místy, k nimž se váže historie jihlavského pivovarnictví, vás provede naučná stezka. Ta má 12 zastavení, mezi nimi např. bývalý sladovnický šrotovací mlýn nebo kostel sv. Jakuba Většího se zajímavým sladovnickým oltářem.

Pivovary v okolí

Chcete další pivní tipy? V nedalekém Humpolci je možné si prohlédnout pivovar Bernard, exkurze pořádá také pelhřimovský Pivovar Poutník a klášterní pivovar, který se nachází v malebné obci Želiv.

Festival vína

Víno od předních vinařů, lákavý program zahrnující např. folklorní vystoupení, degustace vín a ochutnávky různých delikates. To je ve stručnosti nabídka festivalu vína, který se každoročně pořádá v jihlavském domě kultury. Obvykle se koná v březnu, podívejte se na aktuální informace.

Kam na víno?

Širokou nabídkou moravských vín, v níž najdete mj. vína z Valtic, Mikulova a Velkých Pavlovic, zaujme restaurace Atrium. Zajímavý je i její exotický interiér. Vína od menších a středních vinařů z Moravy, Čech, Slovenska, Rakouska i dalších zemí vám nabídnou ve vinárně Vinové, kde se zároveň pravidelně pořádají ochutnávky. Na dobré víno můžete zajít také do Vinotéky Matky Boží.