Česky English

Kam v Jihlavě

Nevíte, kam vyrazit v Jihlavě? Jedná se o město, které toho nabízí opravdu hodně. Jihlava je statutárním městem a od r. 2000 správním centrem Kraje Vysočina. Město má bohatou historii, neboť bylo založeno již ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra. Množství historických památek a samotné jádro města bylo důvodem vyhlášení městské památkové rezervace v r. 1982. V současnosti žije na území Jihlavy něco málo přes 50 tisíc obyvatel.

Jihlava leží na stejnojmenné řece, která protéká městem směrem od západu. Poloha města uprostřed kopcovité krajiny plné lesů je výhodná pro výlety po okolí i pro delší pobyt. Dovolená v Jihlavě je příležitostí k podrobnějšímu poznání tohoto krásného kraje i města samotného.

Po ubytování se můžete věnovat procházkám po městě, navštívit řadu historických památek a prohlédnout si i některé pozoruhodnosti z pozdějších let. Pokud budete v Jihlavě poprvé, je zřejmě nejsnazší navštívit zdejší turistické informační centrum, kde obdržíte mapu města, celoroční kalendář akcí konaných v Jihlavě i další potřebné informace.

Jihlavská radnice

Radnicí můžete své putování po městě začít, neboť po rozsáhlé rekonstrukci byla opět zpřístupněna veřejnosti. Za shlédnutí stojí především gotická síň, gotická a barokní obřadní síň, historická fresková výzdoba, řada dochovaných malovaných stropů nebo autentická černá kuchyně.

Brána Matky Boží

Tuto historickou památku nemůžete vynechat, neboť se jedná o typický symbol města a jeho bránu. Dochovala se jako jediná z pěti původních středověkých bran vybudovaných zároveň se vznikem města ve 2. polovině 13. století. Dnes slouží jako vyhlídková věž.

Vyhlídková věž kostela sv. Jakuba

Kostel má dvě věže, které jsou zdaleka viditelnou dominantou města. Severní věž je zpřístupněna veřejnosti, je vysoká 63 m a z ochozů ve výšce 40 m je úchvatný výhled na celé město i okolí.

Jihlavské podzemí

Z výšin se můžete pro změnu vydat do hlubin. Jihlavské podzemí je unikátní a mediálně známé. Labyrint chodeb o celkové délce 25 km je významnou historickou a stavební památkou. Chodby byly vytesány do skály v několika podlažích téměř pod všemi domy historického centra města. V podzemí se skladovaly nejrůznější výrobky od sukna, přes potraviny až po pivo. Raritou a záhadou je svítící chodba, která byla objevena v r. 1978 v hloubce 11 m pod povrchem země.

Církevní památky

  • Jezuitský kostel sv. Ignáce z Loyoly patří k nejvýznamnějším památkám Jihlavy. Budoval se jako první stavba barokního areálu jezuitského řádu v Jihlavě v letech 1683-1727. V kostele je umístěn jeden z nejcennějších artefaktů české vrcholné gotiky, tvz. Přemyslovský kříž z doby po r. 1330. Pravidelně jsou zde pořádány koncerty varhanní hudby, jejíž termíny se dozvíte z kalendáře akcí.
  • Farní kostel sv. Jakuba Většího najdete na Jakubském náměstí a je dominantou města. Byl vysvěcen v r. 1257 a jsou zde uloženy cenné umělecké památky.
  • Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie Polné byl postaven v letech 1700 – 1707 podle návrhu italského architekta Dominika de Angeli a svým vybavením a výzdobou je srovnatelný s biskupskými chrámy.

Další zajímavosti Jihlavy

  • po 10 minutách cesty z náměstí se dostanete do jihlavské ZOO bez mříží
  • pro odpočinek a odreagování slouží koupaliště Vodní ráj v lokalitě U Českého Mlýna s celoročním provozem
  • v rohu Masarykova náměstí můžete navštívit muzeum Vysočiny, které je druhé největší na Moravě
  • sportovní příznivci jistě vědí, že Jihlavě se daří i ve dvou nejpopulárnějších sportech. Jihlavská Dukla byla dlouhá léta zásobárnou národního hokejového mužstva a několikrát mistrem ČSR. Místní fotbalisté v současnosti hrají 1. ligu
  • milovníci cykloturistiky oceňují dálkovou cyklotrasu až do Rakouska. Z Jihlavy do města Raab nad Dyjí je to asi 110 km.