Česky English

Jihlava a UNESCO

Chcete během prodlouženého víkendu poznat co nejvíce památek UNESCO? Pak by se vaší základnou měla stát Jihlava. Má totiž ideální strategickou polohu a na dosah jsou hned 3 místa zapsaná na prestižním seznamu kulturního dědictví: Telč, Třebíč a Žďár nad Sázavou.

Telč

V Telči začněte na zámku, který má vznosné přízvisko perla moravské renesanční architektury. Mezi hlavní lákadla patří Zlatý sál s vyřezávaným stropem. Zajímavé je i to, že na zámku se natáčela Pyšná princezna a další pohádky. V UNESCO je zapsaný nejen zámek, ale celé historické centrum Telče. Určitě si projděte malebné náměstí s podloubími a potom? Co třeba výprava do telčského podzemí?

Třebíč

Třebíč láká na křivolaké uličky židovské čtvrti. Nevynechte ani muzeum, kde se seznámíte s tím, jak žila židovská rodina a nahlédnete i do ložnice. Co ještě musíte vidět? Židovský hřbitov, který patří k největším u nás. Kromě židovských pamětihodností je na seznamu UNESCO také bazilika sv. Prokopa, kde vás zaujme kaple s freskami nebo gotická krypta. Chcete den zakončit jinak než historií? Relaxujte v bazénu se slanou vodou v aquaparku Laguna. Otevřeno mají až do devíti.

Žďár nad Sázavou

Seznam památek UNESCO, k nimž dojedete z Jihlavy, uzavírá Žďár nad Sázavou s kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Všimněte si, jak se celou stavbou prolíná symbolika čísla pět: Půdorys je ve tvaru pěticípé hvězdy, pět je i vchodů, oltářních výklenků, andělů na hlavním oltáři… Až si prohlédnete tuto stavbu od slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, vydejte se třeba na jeden ze dvou naučných okruhů, které kolem Zelené hory vedou.