Stálá expozice poskytuje přehled dějin města, zdejšího panství i širšího okolí. Jsou zde také shromážděny památky na nejslavnější osobnosti Světelska.
VíceRodný dům Karla Havlíčka Borovského – život a dílo K. H. Borovského. Kapitán Josef Stránský a příslušníci 311. perutě RAF – osudy rodáka z Borové a československých letců, příslušníků Britského královského letectva, kteří bojovali za 2. svět. války na západní frontě. Akademický sochař Viktor Dobrovolný – průřez tvorbou rodáka z Borové.
VíceExpozice se nachází v prvním patře Havlíčkova domu, v bytě, kde bydlel Karel Havlíček s rodinou v roce 1851 a kde byl zatčen před deportací do tyrolského Brixenu. Vedle původního nábytku jsou zde k vidění exkluzivní památky po Karlu Havlíčkovi a jeho nejbližších.
VíceJeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14.století mocným rodem pánů z Lichtemburka a přestavěný na počátku 16.století za Trčků z Lípy Vás zve na prohlídku monumentální architektury, hradních expozic, vyhlídky, gotické kaple a rozsáhlých sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé.
VíceHistorie města – archeologie, etnografie, nářadí a výrobky zdejších řemeslníků, cechovní památky, sklářské výrobky, sbírka zbraní, mincí a papírových platidel.
VíceNaše galerie sice nepatří podle počtu sbírkových předmětů mezi největší, ale svou ojedinělou specializací zaujímá výjimečné postavení mezi českými sbírkotvornými institucemi. Již v 60. letech dvacátého století, nedlouho po jejím založení, bylo rozhodnuto, že bude zaměřena na novodobou českou ilustraci, kresbu a grafiku, tedy papírová výtvarná díla vzniklá po roce 1918. Díky dobře cílené akviziční činnosti může dnes naše instituce nabídnout pohled zpět do historie české ilustrace a grafiky na příkladech tvorby předních českých výtvarníků těchto oborů. Ve sbírkách máme soustředěno více než 7000 výtvarných děl. Zastoupena jsou zde jména jako Cyril Bouda, Josef Čapek, Emil Filla, Jiří John, Kamil Lhoták, Zdeněk Seydl, Zdeněk Sklenář, Karel Svolinský, František Tichý, Jiří Trnka nebo Jan Zrzavý. Výjimečné postavení ve sbírkách má pak samozřejmě petrkovský grafik Bohuslav Reynek (1892-1971). Vzhledem k převažujícímu složení sbírek je naše stálá expozice pravidelně obměňována. Papírový materiál je velmi citlivý především na světlo a i s nejmodernějšími prostředky zatím nedokážeme zcela odstranit jeho nepříznivé působení. Návštěvníci tím na druhou stranu získávají možnost lépe poznat galerijní sbírky. V pravém slova smyslu stálou expozici pak tvoří obrazy a plastiky autorů spjatých s naším regionem. Jedná se o díla vzniklá v průběhu dvacátého století. Jedinou výjimkou je barokní nepolychromovaný oltář sv. Kříže ze zámecké kaple v Uhrově u Chotěboře, jehož autorem je slezský sochař Ignác Rohrbach (1691-1747). Od července jsme pro Vás tedy opět přichystali další výběr ze sbírek. Mezi vystavenými díly naleznete například kvaš Jaroslava Panušky z počátku dvacátého století, ukázky z tvorby Jana Konůpka a Františka Bílka představující předválečnou tvorbu a práce Josefa Palečka, Zdeňka Sklenáře, Ladislava Čepeláka a Vendy Truhlářové, datované do 60. let. Ze 70. let pochází dílo Vladimíra Komárka, Bohumíra Komínka, Vladimíra Suchánka, Karla Laštovky a Vladimíra Suchého, 80. a 90. léta jsou zastoupena tvorbou Jaroslava Šerých a Jiřího Šalamouna a poslední desetiletí svými pracemi reprezentuje Josef Klimeš, Stanislav Bittermann a Miroslava Zychová. Mezi další autory, jejichž díla můžete ve stálé expozici vidět, patří Jiří Balcar, Tomáš Bím, Adolf Born, Jan Exnar, Jiří Horník, Ota Janeček, Ladislav Kazda, Kamil Lhoták, Otakar Mrkvička, Bohuslav Reynek, Daniel Reynek, Josef Saska a Emilie Tomanová.
VíceV letech 1508-1509 byla původní věž brány snesena a postavena nová pozdně gotická brána s vysokým průjezdem s hrotitými portály. Další úpravy spadají do roku 1548. Po požáru v roce 1551 dostává brána v roce 1564 renesanční nástavbu 4. a 5. parta a dosahuje dnešní výšky 24 metrů. Koruna věže byla ozdobena atikou, jenž dala bráně její specifickou podobu. Součástí brány bylo i složité předbraní s mohutným barbakánem, padacím mostem a několika baštami. Šest metrů široký průjezd býval opatřen padací mříží. V roce 1853 byla brána renovována a opatřena hodinami. Předbraní bylo zbouráno v roce 1862. V lednu 1995 následkem nevhodného hydrologického zásahu těleso brány pokleslo, takže byla následně staticky zajišťována. Koruna brány však byla značně porušená, takže v roce 1996 došlo k jejímu rozebrání a znovupostavení.
VíceVývoj šlechtického sídla od jednoduchého hradu přes pozdně gotickou pevnost, renesanční palác, barokní, rokokovou klasicistní rezidenci až po romantismus poloviny 19. století. Sbírka porcelánu, cínu, dobového nábytku, etnografie. Lidový betlém. Historie loveckých zbraní. Kamenictví na Vysočině. Příroda Jihlavských vrchů. Strašidla a příšerky v současnosti.
Více